• Ο θεσμός του σχολικού ψυχολόγου

• Στο πέρασμα του χρόνου το σχολείο έχει γίνει ένα σύμβολο προσωπικής και κοινωνικής ανάπτυξης. Η πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, είναι το κατώφλι του πραγματικού κόσμου, μια μικρογραφία της κοινωνίας των ενηλίκων.

Το σχολείο είναι ο θεσμός μέσα στον οποίο παιδιά και έφηβοι θα πρέπει να εφοδιάζονται με όλα εκείνα τα εργαλεία που θα τους επιτρέψουν να αναπτυχθούν πνευματικά και ψυχικά. Να ανακαλύψουν τον εαυτό τους και τον υπόλοιπο κόσμο, μέσα σε ένα προστατευμένο και ασφαλές περιβάλλον. Αυτά τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο, καθώς η πραγματικότητα είναι πιο σκληρή. Και με τα παιδιά ακόμα περισσότερο.

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, περίπου 1 στα 7 άτομα ηλικίας από 10 έως 17 ετών, πάσχει από κάποια ψυχική διαταραχή. Αυτό το ήδη ανησυχητικό στατιστικό στοιχείο, επιδεινώθηκε περαιτέρω από την πανδημία Covid-19. Η ανεπαρκής θεραπεία των προβλημάτων ψυχικής υγείας που αντιμετωπίζουν παιδιά και έφηβοι, μπορεί να έχει σοβαρές συνέπειες και να επηρεάσει όχι μόνο τη σημερινή, αλλά και τη μελλοντική τους ευημερία.

Κατά τις τελευταίες δεκαετίες συντελέστηκε στο ελληνικό σύστημα ψυχικής υγείας μεγάλη στροφή προς μια κοινοτική προσέγγιση στην πρωτοβάθμια φροντίδα, γεγονός που βελτίωσε σημαντικά την παροχή υπηρεσιών ψυχικής υγείας στα παιδιά και τους εφήβους, δημιουργώντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα για περαιτέρω αλλαγή.

Η προαναφερθείσα ανάλυση, αναφέρει πως τα πιο συχνά προβλήματα ψυχικής υγείας σε μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης είναι:

• Η Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής/ Υπερκινητικότητας (ΔΕΠΥ)
      • Το άγχος
      • Η διαταρακτική συμπεριφορά
      • Η κατάθλιψη
      • Ο εκφοβισμός

Η κατανόηση του νομικού πλαισίου που διέπει το σύστημα Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας στην Ελλάδα, τόσο από τα παιδιά και τους φροντιστές τους, όσο και από τους σχετικούς επαγγελματίες, αποτελεί έναν κρίσιμο παράγοντα για τη διασφάλιση της πρόσβασης σε κατάλληλη φροντίδα ψυχικής υγείας.

Η δυνατότητα υποστήριξης από σχολικό ψυχολόγο-Κοινωνικό Λειτουργό παρέχεται στο σχολείο μας κάθε Παρασκευή στις ώρες λειτουργίας του σχολείου μας