• Εκδήλωση Επαγγελματικού Προσανατολισμού

• ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γενικού Λυκείου Μακροχωρίου Ημαθίας διοργανώνει εκδήλωση Επαγγελματικού Προσανατολισμού το

Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023, ώρα 18:00,

στον πολυχώρο «Ελιά», στη Βέροια.

Οι θεματικές που θα αναπτυχθούν είναι :

1. Σπουδές στην Ελλάδα και το εξωτερικό
            2. Ενημέρωση για ένστολα επαγγέλματα (στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές, λιμενικό, πυροσβεστική)
            3. Παράλληλο μηχανογραφικό για εισαγωγή σε Δημόσια Ι.Ε.Κ.
            4. Μεταπτυχιακά στην Ελλάδα και το εξωτερικό
            5. Ο ρόλος της αυτογνωσίας στην επιλογή σπουδών και σταδιοδρομίας

Η εκδήλωση έχει ελεύθερη είσοδο και απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίου-Λυκείου, σε γονείς και εκπαιδευτικούς.

Ομιλητές θα είναι

• Εκ μέρους της Career Counseling ο Δρ Χρήστος Ατλάσης, Πιστοποιημένος Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού, διδάκτωρ Ψυχομετρίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
            • Ο αξιωματικός της ΕΛΑΣ με το βαθμό του αστυνόμου Β, Στυλιανός Στυλιανίδης, σύνδεσμος της ΕΛΑΣ με την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση Δράμας.
            • Ο Νίκος Σιαπερόπουλος Ψυχολόγος, ψυχοθεραπευτής, Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού
            • Ο Δημήτρης Γρηγοριάδης, Διευθυντής Γενικού Λυκείου Κρεμαστής Ρόδου, Σύμβουλος Επαγγελματικού προσανατολισμού.

Στην εκδήλωση θα παραστεί ο συνεργάτης του σωματείου «Σύλλογος Όραμα Ελπίδας», Ιατρόπουλος Αντώνιος, για μια σύντομη ενημέρωση για τη διαδικασία ένταξης στη Τράπεζα Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών.

Με την υποστήριξη του Πολιτιστικού Συλλόγου Μακροχωρίου Ημαθίας «ΨΗΦΙΔΩΤΟ»

• Πρόγραμμα Ημερίδων Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού μαθητών/τριών της Β΄ και Γ΄ τάξης Λυκείου με θέμα: «Τα Ένστολα Επαγγέλματα στο Μηχανογραφικό Δελτίο για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση»

• Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας διοργανώνει Ημερίδες Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού για μαθητές/τριες της Β’ και Γ΄ τάξης Λυκείου, με θέμα: «Τα Ένστολα Επαγγέλματα στο Μηχανογραφικό Δελτίο για την Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση».
            Οι ημερίδες θα πραγματοποιηθούν στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης (Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, χωρητικότητας 200 ατόμων στο ισόγειο και Αμφιθέατρο, χωρητικότητας 70 ατόμων στο υπόγειο) με τη συνεργασία του Γραφείου Δημοσίων Σχέσεων του Μουσείου, σύμφωνα με το ακόλουθο χρονοδιάγραμμα και το ημερήσιο πρόγραμμα παρουσιάσεων:

Για τα Λύκεια των Δ.Δ.Ε. Ημαθίας και Κιλκίς:
            22/11/2023 στην Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και στο Αμφιθέατρο

Πρόγραμμα Εισηγήσεων

Μέρος Α
            Παρουσίαση των:

1. Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Σ.Ε.Ι.): Σχολών Ευελπίδων (Όπλα, Σώματα), Ναυτικών Δοκίμων (Μάχιμοι, Μηχανικοί) και Ικάρων (Ελεγκτές Αεράμυνας, Έρευνας Πληροφορικής, Ιπτάμενοι, Μετεωρολόγων, Μηχανικοί, Διοικητικών, Εφοδιαστών), Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων (Νομικό, Ψυχολόγων, Ιατρικό, Κτηνιατρικό, Οδοντιατρικό, Φαρμακευτικό, Οικονομικό) και Σχολή Αξιωματικών
            Νοσηλευτικής

2. Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (Α.Σ.Σ.Υ.): Σχολές Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (Όπλα, Σώματα) Ναυτικού και Αεροπορίας (Κατευθύνσεις: Τεχνολογικής, Επιχειρησιακής και Διοικητικής / Εφοδιαστικής Υποστήριξης)

• Εισηγητές καθ` υπόδειξη του Γ΄ Σώματος Στρατού

11:00 – 11:30 Διάλειμμα

Προαιρετική ξενάγηση στα εκθέματα από το προσωπικό του Μουσείου

Μέρος Β

11:30 – 13:15 Παρουσίαση της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (Πλοιάρχων – Μηχανικών)

• Εισηγητές καθ` υπόδειξη της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού Μακεδονίας

Παρουσίαση Αστυνομικών Σχολών (Αξιωματικών –Αστυφυλάκων)

• Εισηγητές καθ` υπόδειξη της Γενικής Αστυνομικής Δ/νσης Θεσσαλονίκης

Παρουσίαση Σχολών Πυροσβεστικής Ακαδημίας (Αξιωματικών – Πυροσβεστών)

• Εισηγητές καθ` υπόδειξη της Διοίκησης Π.Υ. Θεσσαλονίκης

Παρουσίαση των Σχολών Λιμενικού Σώματος – Ελληνικής Ακτοφυλακής (Δοκίμων Σημαιοφόρων –Δοκίμων Λιμενοφυλάκων)

• Εισηγητές καθ` υπόδειξη του Κεντρικού Λιμεναρχείου Θεσσαλονίκης

• Συνάντηση με τον Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης

• Ένα νέο άλμπουμ φωτογραφιών Συνάντηση με τον Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης προστέθηκε στη γκαλερί

Την Πέμπτη 19. Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας συνάντηση με τον Σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης κ. Περπερίδη Παύλο.

Θέματα που συζητήθηκαν:

1. Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
            2. Κρυφό Αναλυτικό πρόγραμμα
            3. Νέα Αναλυτικά προγράμματα
            4. Δράσεις του Σχολείου
            5. Προβλήματα καθημερινής Λειτουργίας και τρόποι επίλυσης.

Ευχαριστούμε τον Σύμβουλο για την παρουσία του στο σχολείο μας.

• Πρώτη δράση των Περιβαλλοντικών Ομάδων του σχολείου

• Ένα νέο άλμπουμ φωτογραφιών Πρώτη δράση των Περιβαλλοντικών Ομάδων του σχολείου προστέθηκε στη γκαλερί

Πρώτη δράση των Περιβαλλοντικών Ομάδων του σχολείου

Στο πλαίσιο της συγκρότησης των Περιβαλλοντικών Ομάδων του σχολείου πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 8 Οκτωβρίου η πρώτη δραστηριότητά τους· οι μαθητές και μαθήτριες, αφού συμμετείχαν σε παιχνίδια γνωριμίας και ενδυνάμωσης των δεσμών της ομάδας, περπάτησαν στις όχθες του Αλιάκμονα, απόλαυσαν τη φύση, γνώρισαν τα βουνά μας, συζήτησαν για την κλιματική αλλαγή και τη συμβολή των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας εστιάζοντας στα Yδροηλεκρτικά εργοστάσια με θέα τον ΥΗΣ των Ασωμάτων.

Συμμετείχαν 25 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ Λυκείου και οι εκπαιδευτικοί Ασικίδης Μιχάλης, Θυμιοπούλου Χριστίνα και Καραγιάννη Φράγκα.